Menu

Kültür

Belediyemiz bünyesinde oluşturulan Kültür Ve Sosyal İşler Müdürlüğü tarafından organize edilen faaliyetlerimiz şunlardır.2010-2011-2012 yıllarında Belediyemiz kültür yayınları serisinden 10 adet kitap bastırılmıştır. Bu kitaplar 1844 yılının Osmanlı arşivlerinden  derlenen ve çevremizin tarihine ışık tutan ve 3 cilt den oluşan “Temettuat Defterleri” adıyla bastırılmıştır. Diğer kitaplar ise seferberlik ve istiklal savaşı hatıraları ilçemizi anlatan şiir kitapları şeklindedir.Bu kitapların isimleri ve yazarları şunlardır;

1: 1993 yılında yayınlanan “AĞLA ÇINARIM AĞLA” (Bosna Hersek  Dramı) Şiir yarışmasından derlenerek kitap haline getirilmiştir.

2: 3 cilt den oluşan “ TEMETTUAT DEFTERLERİ”  Yazarı: Serkan POLAT

3: TOPRAĞA CAN EKTİLER (Seferberlik Hikayeleri) Yazarı: S.Burhanettin KAPUSUZOĞLU

4: ŞEHİTOĞLU ŞEHİT TEKGÜL (Şehit Mustafa TEKGÜL ‘ ün hikayesi) Yazarı: Osman KARACA

5: ŞEYHU’L ULEMA ŞAKİR EFENDİ  Yazarı: S.Burhanettin KAPUSUZOĞLU

6: ANA BEN ÖLMEDİM (Bir Şehidin Romanı) Yazarı: Süleyman ELHAN

7: SORGUN GÜZELLEMESİ Sorgun için yazılmış  şiir yarışmasından derlenen  en güzel şiirler kitap haline getirilmiştir.

8: SORGUN ŞEHİR REHBERİ  (Sorgunun Tarihi  Kültürü ve Ekonomisi Tarihi yerlerin anlatıldığı cep kitabı) Derleyen Siyami YOZGAT

9: KANLA YOĞRULDUK (Yaşanmış Kahramanlık Hikayeleri) Yazarı: Osman KARACA

10: SORGUNDAN ÇIKTIM YOLA “Yaşayan Halk Kültürümüz ve Anılar” Yazarı: Pr.Dr.Rauf YÜCEL

Bunların dışında İlçemiz ve yöremizdeki şairlere destek olmak amacıyla yayınlanan eserlerinden her birinden 100 er adet  satın alınarak Şair ve yazarlarımızın çalışmalarına destek olunmuştur.Bastırılan kitaplar ve şairlerimizden satın alınan kitaplar ücretsiz olarak halkımıza dağıtılmıştır.

Ayrıca Geleneksel hale getirdiğimiz Gurbetçiler  şöleni , Yağlı pehlivan Güreşleri ve halk konserleri  2007 yılından itibaren aralıksız olarak Belediyemiz tarafından organize edilmektedir.

İlçemizde bulunan 2 adet şairler ve aşıklar tarafından kurulmuş dernek bulunmaktadır. Belediyemizce bu derneklere maddi ve manevi yardımlar yapılarak Belediyemizin Organizatörlüğünde etkinlikler düzenlenmektedir.

Ramazan ayı boyunca her yıl Belediyemiz Organizatörlüğünde Fakirlere iftar  yemekleri verilmektedir. Akşamları Cumhuriyet Caddesin de  eylenceler organize edilmektedir.

İlçemizdeki Gazilerimiz ve Şehit yakınlarımız için yurt içinde çeşitli gezi ve  çeşitli aktivasyonlar düzenlenmektedir.

Belediyemiz  İlyas  ARSLAN  Sinema ve Tiyatro Salonunda organizasyonu Belediyemizce düzenlenen çeşitli tiyatro  piyes  ve konferanslar  her yıl düzenli olarak halkımıza ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Belediyemizce Fakir ve kimsesiz çocuklar için sünnet şölenleri her yıl düzenli olarak yapılmaktadır.

Belediyemiz tarafından İlçemizde vefat eden cenazelerin defin ve yıkama işleri belediyemizce yapılmaktadır.

Belediyemiz personelinden oluşturulan “MEHTERAN” Takımı Milli ve Dini bayramlarda ve özel günlerde ilçemizde ve il genelinde gösterilerini sunmaktadır.

Belediyemiz tarafından  yapılan Üç Tepeler Sosyal Tesisler Piknik ve Mesire alanı Hemşerilerimizin aileleri ile birlikte piknik yapabileceği bir işletme olarak halkımızın hizmetine 2013 yılında sunulmuştur.

Belediyemiz Bünyesinde Hizmet Vermekte olan Gençlik merkezinde Öğrencilerimizin ödevlerini yapmaları için internet evi, masa tenisi, bilardo hizmeti verilerek gençlerimize huzurlu sağlıklı ve kontrollü sosyal bir alan oluşturulmuştur.