Menu

Türkiye’nin En Büyük Türk Bayrağı Sorgun da

Yazdır / Tarih: 2017-11-02
Türkiye’nin En Büyük Türk Bayrağı Sorgun da

Yozgat'ın Sorgun ilçesinde, belediye öncülüğünde 20 bin ton taş kullanılarak 38 bin 400 metrekare büyüklüğünde Türk bayrağı oluşturuldu.

Sorgun Belediyesi, ilçenin Üçtepeler mevkiinde, iş adamı Salim Taşçı tarafından oluşturulan Salim Taşçı Gazeteciler Hatıra Ormanı’na 160 metre eninde 240 metre genişliğinde Türk bayrağı yaptırdı. Ay yıldız için 500 ton mozaiğin kullanıldığı Türk bayrağında 20 bin ton taş yer aldı. Demir oksit boya kullanılarak renklendirilen bayrak bir yılda tamamlandı.

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Yozgat'ın en çok şehit veren vilayetlerden olduğunu söyledi. Başkan Şimşek, "15 Temmuz'da da ilimiz ve ilçemiz en büyük kahramanlık örneğini gösterdi. Dolayısıyla bu bayrak Yozgat'a, Sorgun'a yakışır diye düşündük." dedi. Başkan Şimşek, bayrağın Üçtepeler mevkisine yapıldığını dile getirerek, şunları söyledi: "Üç tepenin birinde daha önce iş adamı Salim Taşçı tarafından hatıra ormanı oluşturulmuştu. Orada Türk bayrağını andıran çiçek ve fidan dikilmiş fakat pek gözükmüyordu. Daha sonra tepenin tamamında 160 metre eninde 240 metre boyutunda 38 bin 400 metrekare alana 20 bin ton kalker taş yerleştirdik. Ay yıldızı mozaik taş ile boyaya ihtiyaç duymadan yaptık. Kırmızısını boyadık ve 38 bin 400 metrekare Türkiye'nin ve dünyanın en büyük bayrağını yaptık."

Esra ÖZDEMİR

Diğer Haberler