Menu

Sorgun Belediyesi'nde Toplu Sözleşme İmzalandı

Yazdır / Tarih: 2018-01-23
Sorgun Belediyesi'nde Toplu Sözleşme İmzalandı

Sorgun Belediye Başkanlığı ile Hizmet İş Sendikası arasında toplu iş sözleşmesi imzalandı.

Sorgun Belediye yemekhanesinde düzenlenen imza törenine Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, Yazı İşleri Müdürü Oral Künbetli, Mali Hizmetler Müdürü Mustafa Erciyas ve belediye çalışanları katıldı. Hizmet-İş Sendikası Yozgat Şube Başkanı Ferman Zararsız, sözleşmenin sorunsuz bir şekilde imzalanmasından dolayı mutluluk duyduklarını belirterek, Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek'e teşekkür etti.

Hizmet-İş Sendikası ile Sorgun Belediye Başkanlığı arasında 10. Dönem toplu iş sözleşmesi imzaladıklarını ifade eden Zararsız, " Sendikamız ile Sorgun Belediye Başkanlığı arasında 2 yıl süreli toplu iş sözleşmesi imzaladık. İmzalanan toplu iş sözleşmesi ile işçilerimizin sosyal hakları ve devlet memurlarına gelen zam oranı işçilerimizin de yevmiyelerine net olarak uygulanacak.

Geçici çalışan işçilerimizin taban yevmiyeleri 71 TL olarak kabul edildi, üzerine Devlet Memurlarına gelen artış net olarak uygulanacak. Kadrolu işçilerimizin maaşlarına ilk altı ay için %11, geçici işçilerimizin maaşlarına ilk altı ay için %13 zam yapıldı. Daha önce 90 yevmiye tutarında olan ilave tediye ve ikramiye tutarı 110 yevmiye olarak kabul edildi. Öğrenim yardımı, bayram harçlığı, ölüm, evlenme, doğum, sünnet yardımı gibi sosyal haklara %10 ile %15 arasında zam yapıldı. Yapılan zamlarla birlikte işçilerimizin maaşlarına ilk altı ay için 450 TL ile 470 TL arasında net zam yapılmış oldu.  Ne mutlu ki bizlere, her zaman olduğu gibi işçinin alın teri üzerinde pazarlık yapmayan, işçinin alın teri ve emeğini zamanında ödeyen bir belediye başkanımız var. Sorgun Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Şimşek’e şahsım, yönetim kurulumuz ve tüm çalışanlar adına teşekkür ediyorum. Sendikamızın bir sloganı var, imzamız işçinin kararıdır. Bu slogan sendikamızın olduğu kadar, Sorgun Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Şimşek’in sloganıdır artık. Sayın Belediye Başkanımız, benim işçim beden ne isterse ne kadar istiyorsa ben işçime fazlasını verdim, benim imzamda işçinin karadır, diyerek bizleri onurlandırmıştır. Sorgun Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Şimşek göreve geldiği günden bugüne kadar işçilerimizin alın teri kurumadan maaşlarını gününde ödemiş, toplu iş sözleşmesi görüşmelerimizde en iyi artışı vermek için gerekeni yapmıştır. Sayın başkanımıza, toplu iş sözleşmesinin imzalanmasında emeği geçen daire müdürlerimize, yönetim kurulu üyelerimize ve iş yeri sendika temsilcilerimize sonsuz teşekkür eder, imzalanan toplu iş sözleşmesinin tüm üyelerimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ederiz" dedi.

Sorgun Belediye Başkanı Ahmet Şimşek, belediye olarak bugün hiçbir personele borçlarının bulunmadığını belirterek, "Gönlümüz daha fazla zammı arzu ediyordu, inşallah ileride daha fazlasını yapacağız. Asgari ücrette yapılan artışla 1 Ocak itibariyle zamlı maaşlar verildi. Bizde şirket elemanlarında bin 800 TL'yi geçiyor maaşlar, inşallah giderek de artar. Belediyemizde çalışanların maaşları 2004 yılında 320 TL iken bugün hamdolsun en düşük maaş bin 800 TL gibi bir rakam oldu. Mutlaka geçiminizi sağlamakta zorlanıyorsunuz ama insanlara çeşitli hizmetler vermek, dengeyi korumak zorundayız. Allah sizlerden razı olsun, gece gündüz, yağmur çamur kar demeden çalışıyorsunuz. Belediyemiz birçok belediyeler arasında çalışmalarıyla göz kamaştırıyor. 2017 yılında atılan sıcak asfalt31 bin 165 tonu buldu. Bunu başka bir belediye yapamaz. Suyu 24 saat akıtmak babayiğit işiydi sizlerle birlikte durmadan yorulmadan çalışarak bu sorunu da çözdük, Allah razı olsun biz sizlerle birlikte bunu başardık. Parklar, kaldırımlar yeni eklediğimiz projelerimizde buna dâhil. Bundan sonra da hizmetlerimizi arttırarak devam edeceğiz. Bizim için hiçbiriniz belediyenin kadrolu elemanlarından farklı değilsiniz. Belediyenin emanetisiniz, inşallah emekli oluncaya kadar burada çalışacaksınız. Sözleşmemiz hayırlı olsun" dedi.

Esra ÖZDEMİR

Diğer Haberler