'); docprint.document.write('
'); docprint.document.write('
'); docprint.document.write(contenttext); docprint.document.write('
'); docprint.document.close(); docprint.focus(); }
Menu

Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci bir yılın hesabını verdi!

Yazdır / Tarih: 2020-04-01
Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci bir yılın hesabını verdi!

Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci bir yılın hesabını verdi!
Sorgun Belediye Başkanı Erkut Ekinci, geride kalan 1 yıllık görev süresini değerlendirdi. Ekinci, “Bizi bu göreve layık gören Sorgunlu hemşerilerimize bir yılın hesabını vereceğiz” ifadelerine yer verdi.
Göreve geldiği ilk anda Sorgun Belediyesi tabelasındaki ‘TC’ ibaresini yeniden tabelaya eklediklerini ifade eden Başkan Ekinci, “Milli hassasiyetlerimiz gereği belediye tabelamızdan çıkarılan Türkiye Cumhuriyeti ibaresi yeniden tabelamıza eklenmiştir” dedi.

SÖZÜMÜZÜ TUTTUK

Seçim vaatlerinden biri olan ‘meclis toplantılarını şeffaf hale getirme’ sözünü yerine getirdiklerini dile getiren Başkan Ekinci, “Söz verdiğimiz gibi meclis toplantılarımız sosyal medya hesaplarımızdan canlı yayınlanarak halkımıza açık hale getirilmiştir. WhatsApp ihbar hattı kurularak şikâyet, öneri ve talepleri bu hattan almaya başladık. Ayrıca hilal masa ve 444 66 00 çağrı merkezimiz sayesinde birçok hemşerimize buradan destek sunmaktayız. Haftanın bir günü halk günü olarak hemşerilerimizin ziyaretine açılmıştır” şeklinde konuştu.

SORGUN LEHİNE HER ŞEYİ YAPTIK

Ekinci, Sorgun’a faydası olacak, ilçe lehine her şeyi yaptıklarını ve herkesle görüştüklerini belirterek, “Biz ilk beş ayı bir taraftan kaynak oluşturma, projelendirme ve planlama için kullanırken eş zamanlı olarak kısa vadede yapılabilecekleri hızlı bir şekilde toparlayarak bu ön çalışma dönemini de boş geçirmedik. Sorgun’un lehine görüşebileceğimiz kim varsa hepsini ziyaret ettik, ziyaretlerimiz artarak devam ettireceğiz” dedi.

EKSİKLERİ TAMAMLIYORUZ

Ekinci, ilçede vatandaşların nefes almasını sağlayan Dutluk Parkı’ndaki eksikleri giderdiklerini ve devam eden eksikleri de tamamlamaya devam ettiklerini söyledi. Dutluk Parkı ile ilgili çalışmaların devam ettiğine vurgu yapan Ekinci, “Kendi imkanlarımızla atıl hale gelmiş olan Ahmet Uslu Dutluk Parkı’nı revize ettik eksiklerini tamamlamaya devam ediyoruz. Şehrin nefes almasını sağlayan parkların güvenliği, bakımı ve yenilenmesi ile yakından ilgileniyoruz. Eksikleri sırayla tamamlayarak yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

YATIRIMLARI HIZLANDIRDIK

İlçeye yapılması planlanan Millet Bahçesi girişimleri de hızlandırdıklarına değinen Ekinci, “Millet Bahçesi ile ilgili bizim göreve gelişimizle beraber başka bir ilçeye taşınma girişimi hızlı bir şekilde yer tahsisi yapılarak ortadan kaldırılmıştır. Aynı şekilde Veterinerlik Fakültesi’nin değişik bahanelerle Yozgat’a taşınma girişimi de belediyemizin laboratuvar kurma vaadi ve süreci iyi yönetmesi sayesinde bu yıl ilk öğrencilerinin kaydını yaparak eğitim öğretime başlamıştır” ifadelerine yer verdi.

HERKESE BİR FİDAN

Ekinci, ilçeyi daha yaşanabilir bir yer haline getirmek için doğaya da önem verdiklerini belirterek, şunları kaydetti; “Bahar döneminde, her doğan çocuk, her evlenen çift ve her vefatın ardından bir fidan kampanyası çerçevesinde 6 bin 100 adet fidan dikilmiştir.”

SOSYAL BELEDİYEYİZ

Sosyal Belediyecilik anlayışı çerçevesinde 202 bin 477 TL’lik bin 833 adet gıda yardımı ilçedeki marketlerden eşit miktarlarda temin ettiklerini ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırdıklarını anlatan Başkan Ekinci, “36 aileye 21 bin TL hastalık, yolculuk veya taşınma gibi giderleri için nakdi tardım yapıldı. 378 öğrenciye tüm kırtasiyelerden eşit miktarda temin edilerek 34 bin TL kırtasiye desteği verildi. 343 üniversite öğrencisine 51 bin 400 TL nakdi destek sağlandı. 119 Mehmetçiğe 17 bin 850 TL yol harçlığı verildi. 163 bakıma muhtaç hemşerimize yemek, temizlik ve bakım hizmeti sunulmaktadır” şeklinde konuştu.

SOSYAL ETKİNLİKLER ARTTI

Ayrıca sosyal etkinliklere de önem verdiklerine değinen Ekinci, şöyle konuştu; “ Çanakkale gezisi, Kıbrıs Gazileri ile Kıbrıs gezisi Çocuk şenlikleri, sinema günleri gibi faaliyetlerle devam etmiştir. Her yıl yapılan gurbetçiler şöleni ve yağlı pehlivan güreşleri bu yılda ihtişamla yapılmıştır. Hanım hemşerilerimizle 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği yapıldı. Eğitimcilerle Kekenez gezisi yaptık. Lise seviyesinde öğrencilerle kariyer günlerine katıldık, okul idareleri ve okul aile birlikleri ile istişare toplantıları yaptık. Tüm okulların talepleri belediye imkanları ile karşılanmaktadır. Mahallere yolcu taşıyan iç hat dolmuş hatlarını artırdık. Duraklarla ilgili düzenlemelere başlıyoruz. Hayvan barınağı ile ilgili iyileştirme yaptık. Park içerisine çocuklarımızın da ilgisini çekecek bir kedi evi yaptık.”

ÖNCELİĞİMİZ İNSAN SAĞLIĞI

Ekinci, her zaman insana ve insan sağlığına öncelik verdiklerini ve ilk olarak ilçenin ‘su’ sorununa çözüm ürettiklerini dile getirdi. “Bizim önceliğimiz insan sağlığı ve insanın rahat edeceği konforu sağlayan bir şehir mimarisidir” diyen Ekinci, “Bu bakımdan önceliğimiz kanserojen asbestli su borularını değiştirmek üzere kolları sıvadık. Şehrimizin ana arterlerini oluşturan; Cumhuriyet Caddesi ve Atatürk Bulvarı’ndaki 30-40 yıllık asbestli-kanserojen içme suyu borularını değiştirerek işe başladık. 4760 metre içme suyu hattı ile eş zamanlı olarak 2004 metre yağmur suyu drenajı yaptık. Şehrin içme suyu ihtiyacını uzun yıllar boyunca karşılayacak potansiyele sahip su kuyularımız var. Bu kuyulardan dağıtım ağına kadar, içme suyunu kontrol altında tutacağımız SCADA otomasyon sistemi ile kayıp kaçak ve arızaları minimize etmeyi başardık” dedi.

DERELER ISLAH EDİLDİ

Delibaş Deresi’nin 495 metrelik mahalle arasından geçen bölümünü kendi imkanlarıyla ıslah ettiklerini ve dere üzerine iki mahalleyi birbirine bağlayan bir köprü yaptıklarını bildiren Ekinci, şunları kaydetti; “Delibaş Deresi’nin iki yanı Sorgun halkının gezinti yapabileceği, spor yürüyüşleri yapabileceği, bisiklet sürüşlerine açık bir kordon şeklinde düzenlenmeye başlanmıştır. Aynı durum Eğri Öz ve Delibaş derelerinin birleşip; Yeni Mahalle, Karşıyaka ve Bedir Baba Mahallelerinden geçen bölümü içinde uygulanacaktır. Burada düşük eğim ve yavaş akıştan faydalanılarak yapay göller oluşturulacak yürüyüş ve bisiklet yolları düzenlenecektir. Bu sayede kaplıca ve oteller bölgesinden şehir merkezine görsel bir bağlantı yolu açılmış olacaktır.”

KALDIRIMLARIN İLK BÖLÜMÜ TAMAM

İlçeyi modernize ettiklerini ve ilçe halkının daha iyi bir hizmet sağlamak adına faaliyetlerine devam ettiklerini ifade eden Ekinci, “Şehri modernize ediyoruz. Şehir merkezinde çarşının ilk bölümünün kaldırım çalışmaları tamamlanmıştır. 14 bin metre kare kaldırım ve 4 bin 577 metre bordür yapımı kısa zamanda tamamlanmıştır. Kaldırım çalışmaları ile beraber aydınlatma direklerini de daha modern ve estetik olanlarıyla değiştirdik. Mekanik Plenti kurduk ve kendi imkanlarımızla alt yapısını tamamladığımız yerleri asfaltlamaya hazırız. Bir bölümde asfalt çalışması da yapılmış olup, gündemin covid-19 salgını ile mücadeleye dönüşmesi nedeniyle çalışmalara ara verilmiştir. Öte yandan park sorununu hafifletmek amacıyla SORPARK çok yakında hizmete açılacaktır” dedi.

ARAÇLAR TAKİPTE

Ekinci, belediyeye ait tüm araçları ‘Araç Takip Sistemi’ ile takip ettiklerini belirterek, “Hangi noktada olduğu ve çalışıp çalışmadığı uzaktan izlenmektedir. Araçlarımızın bakım yağlama yıkanmasını kendi imkanlarımızla yapmaya başladık. Personeli rantabl olarak kullanmak onların motivasyonlarını yükseltmek üzere kararlar aldık eğitimlere tabi tutuyoruz. Çalışanların ücretlerini iyileştirdik dengeli hale getirdik” diye konuştu.

BÜTÜN OLARAK DÜŞÜNÜYORUZ

“Şehri planlarken bir bütün olarak düşünmek ciddi bir turist akımına uğrayacakmışız gibi çalışmak zorundayız” diyen Ekinci, şunları kaydetti; “ Yollarımız, sokaklarımız, caddelerimiz, yaya trafiğine uygun olmalı; parklarımız, mesire alanlarımız, meydanlarımız dinlenmeye ve vakit geçirmeye müsait donanıma sahip olmalıdır. Bu bakımdan kullandığımız aksesuarları göbeklere koyduğumuz veya planladığımız görselleri itina ile seçiyoruz. Bu bağlamda Sivas Caddesi’ne Selçuklu tuğrası, Mermerciler Kavşağı’na madencilerimizin anısına madenci anıtı Yılmaz Kılıçarslan Caddesi’ne modern bir saat kulesi yerleştirilmiştir. Ayrıca Şehitler Anıtı da kısa zamanda tamamlanacaktır. Şehrin tam merkezinde yer alan atıl durumdaki belediye eski hizmet binasını önce boşalttık, ardından hafriyatını alarak büyük bir şehir meydanı alanı açtık. Burada hizmet veren kurumlara belediyemiz tarafından yer tahsisi yapılmıştır.”

HER METREKARE KULLANIMA UYGUN

Ekinci, şehir meydanını planlarken birçok konuyu dikkate aldıklarını ifade etti. Meydanın her metre karesinin Sorgun halkının kullanımına uygun olarak tasarlandığına işaret eden Ekinci, “Herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği bu alanda; her yaş gurubu ve özellikle engelli hemşerilerimiz için kullanım kolaylığı sağlayacak önlemler alınmaktadır. Belirli bölümlerinde gölgelikli oturma alanları, çocukların paten sürebileceği büyük düzlükler, engellilerin kullanabileceği ferah bir mekan planlanmaktadır. Meydandan parka inen Pazar Sokak meydan ile bütünleştirilip satranç sokağı şeklinde bir gezinti ve açık hava satranç platformu haline dönüştürülecektir” dedi.

16 TÜRK DEVLETİNİ TEMSİL EDİYOR

Şehir planlamasında Türklüğün sembollerini kullanmaya özen gösterdiklerine vurgu yapan Ekinci, “ Şehir meydanında Cumhurbaşkanlığımızın forsunda bulunan 16 Türk Devletini temsilen 16 adet fıskiye yer alacaktır. Bu fıskiyeler kuru havuz mantığıyla planlanmış olup; kullanım alanı ve bakımı açısından avantaj yakalanmıştır” diye konuştu.

SALGIN NEDENİYLE BEKLEMEDE

Ekinci, bazı projelerin de korona virüs salgını nedeniyle askıya alındığını ifade ederek, şöyle konuştu; “Meydanın merkezine yaklaşık sekiz yüz metre kare büyüklüğünde dev bir Sorgun Haritası yerleştirilecektir. Harita üzerine köy ve kasabalarımız ölçekli şekilde uygulanarak yerleri belirginleştirilecektir. Bu proje kaynağı tamamlanan ancak COVİD-19 salgını nedeniyle beklemeye alınmıştır.”

İLERİYE DÖNÜK PLANLAMALAR YAPIYORUZ

“Belediye olarak şehri planlarken sıcak suyumuzun jeotermal ve sağlık turizmine dönüşeceği gerekliliğinden hareket etmekteyiz” diyen Başkan Ekinci, şu ifadelere yer verdi; “Öngörümüz, potansiyel sıcak su zengini Sorgun, orta vadede hem yurt dışında yaşayan yüz bini aşkın hemşerimizin, hem de il dışından ağırlayacağımız yerli yabancı turistlerin uğrak yeri haline geleceği yönündedir. Hali hazırda sıcak suyumuzun bir kısmı otel, kaplıca, konut ve sera ısıtmasında kullanılmaktadır. Hedefimiz bu potansiyel enerjiyi daha rantabl kullanmak, yaygınlaştırmak hayatımızın bir parçası haline getirmektir. Göreve gelişimiz itibarı ile bu konuda AR-GE çalışmalarına hız vermiş bulunuyoruz. Sıcak su arama ruhsatı temini başta olmak üzere, yatırımcılar için cazip bir yatırım alanı oluşturma çalışmalarımız hızla devam etmektedir. Elli bin metre kare alan üzerine projelendirdiğimiz yeni bir sera kurulumunu projeden uygulamaya dönüştürmeyi başardık. Bu proje finansmanı özel sektör tarafından karşılanan, yeri ve alt yapısı belediyemiz tarafından sağlanan bir proje olarak 2020 yılı içerisinde üretime geçecektir. Bu sayede sera işletmesinin elde ettiği cironun yüzde sekizi belediye kasasına gelir kaydedilirken; istihdam, katma değer sağlama, sıcak su kullanımının yaygınlaşması, yatırımcılara model oluşturma, tarımsal üretimi geliştirme, modernleştirme gibi hususlar da gündeme sokulmuştur. Hemşerilerimize söz verdiğimiz gibi sera kurulumunu dört yüz dekara çıkartacağız. Aynı şekilde oteller bölgesi oluşturacağız. Yatırımcıları özendireceğiz. Bize düşen tüm yükümlülükleri yerine getireceğiz. Konuyla ilgili bürokratik engelleri minimize ederek hızlı ve kolay iş yapma ortamı oluşturacağız. Tüm planlamalarımızı potansiyel jeotermal gücümüzü elektrik enerjisine, termal turizmine ve tarımsal üretime dönüştürmek üzerine yapıyoruz. Sıcak suyun sosyal hayatımızın bir parçası haline geldiği bir marka şehir oluşturmayı amaçlıyoruz.Türkiye’nin merkezinde kendi ihtiyaçlarını karşılayabilen, her eve en az bir maaşın girdiği, yediden yetmişe herkesin yaşamaktan mutlu olduğu bir şehir hayal ediyoruz.”

SALGINA KARŞI MÜCADELEYE DEVAM

Son zamanlarda COVİD-19 salgını nedeniyle tüm gündemlerinde bu salgınla mücadelenin bulunduğuna değinen Ekinci, “Tüm şehir, toplu yaşam alanları başta olmak üzere risk alanları ekiplerimiz tarafından sürekli dezenfekte edilmektedir. Belediyemiz salgından kaynaklanan mağduriyetleri hafifletmek amacıyla ekonomik tedbirler almakta gelirlerinden feragat ederek ve yeni kaynaklar oluşturarak hemşerilerimize destek paketleri oluşturmaktadır. Geleceğe dair umutlarımız var. Bu umutları somutlaştıracak heves, heyecan ve enerjimiz var. Bu dinamizmle büyük bir köy görünümündeki Sorgun’dan modern bir şehir fotoğrafı çıkaracağımızdan eminiz” ifadelerini kullandı.

Diğer Haberler